Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Pásový opar neboli herpes zoster je kožní infekční onemocnění vyvolané herpetickým virem varicella zoster (VZV), způsobujícím rovněž plané neštovice. Po prodělaných planých neštovicích dochází následkem oslabení imunity, např. po fyzické námaze, při stresu nebo při onemocněních spojených s poruchou imunity (HIV, leukemie, lymfom) k aktivaci viru, který vyvolá onemocnění pásovým oparem. Pásový opar se projevuje bolestivou vyrážkou, která se vysévá v „pruzích“, obvykle kopíruje průběh nervu. Nejčastěji se vyskytuje na trupu nebo na obličeji, ale může se objevit kdekoli na těle. Viz také opar, virus varicella zoster.

Opar rtu je poměrně časté infekční onemocnění, které je způsobeno virem herpes simplex 1 (HSV-1). Prvním příznakem oparu je malý bolestivý puchýřek, který se nejčastěji vyskytuje na rtu, ale může se objevit i uvnitř úst, případně jinde v oblasti obličeje nebo nosu. Puchýřek je naplněn tekutinou, časem se z něj stane vřídek. Než zcela vymizí (obvykle během 1–2 týdnů), vytvoří se v místě oparu krusta a strup. Poté, co se člověk poprvé nakazí virem HSV-1, může virus v těle dlouho přetrvávat, aniž by vyvolával nějaké příznaky. Později jej však může aktivovat například jiná infekce, horečka, sluneční záření, chladné počasí, menstruace, stres apod. Člověk se může nakazit HSV-1 líbáním nebo dotykem s někým, kdo zrovna má opar, případně sdílením nádobí, ručníků nebo jiných předmětů s nakaženým. Mnoho lidí s HSV-1 se nakazilo již jako děti v předškolním věku. Viz také opar, virus herpes simplex.

Opar (lat. herpes) je jakékoli zánětlivé onemocnění kůže způsobené herpesvirem. Pro opary je charakteristická tvorba puchýřků, které se často vyskytují ve shlucích. Odvozené přídavné jméno je herpetický. Viz také opar rtu, pásový opar a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz herpes, herpetický apod.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků